Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušje, spremljanje statistike obiska in prikazovanje oglasov. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali s klikom na gumb "Se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. Se strinjam Več o tem ...
 
 

Zdravniški forum > Interna medicina
vprašanje: Dodatek k Latentni bronhialni ast
avtor: Melita datum: 17.08.2001 07:42
Zanima me kaj vse to pomeni, ker sem izvide dobila po pošti, sama pa ne znam razbrati kaj vse to pomeni, ali sem sploh na kaj elergična ali ne.
Sploh ne vem kaj je z menoj narobe.
Še enkrat prilagam izvid.
Klinično- pulmo: nežni expiratorni piski
COR: bp
SPIROMETRIJA: BP
AKT: Pelodi trav, bombaž (+)
celtoni IGE:
 
odgovor: Dodatek k Latentni bronhialni ast
avtor: Andreja Cokan, dr. med. datum: 21.08.2001 12:51
Spoštovana Melita!

Latentna bronhialna astma i.o. pomeni, da zdravnik sumi na "prikrito" bronhialno astmo. Simptomi astme se kažejo s težkim dihanjem, kašljem in značilnim piskanjem. Značilni so nočni napadi težkega in piskajočega dihanja. Po jakosti so težave različne iz ure v uro in iz dneva v dan. Bolezen se začne pogosto v otroštvu in se lahko v zgodnji odrasli dobi izboljša ali celo izgine. Pojavi pa se lahko v kateri koli starosti. Bronhialno astmo lahko razdelimo v dve glavni vrsti: ekstrinzično (povzročeno z zunanjimi dejavniki), pri kateri sproži napad alergija (po navadi zaradi vdihanja kakih snovi) in intrinzično, pri kateri zunanjih dejavnikov ni mogoče ugotoviti. Najpogostejši alergeni, ki povzročajo ekstrinzično astmo so pelodi, ki pogosto povzročajo tudi seneni nahod in ki so pozitivni tudi pri vas. Drugi alergeni so še: hišni prah, pršice v hišnem prahu, živalske dlake in perje ter prhljaj (drobni delčki živalske kože, perja, dlake). Ekstrinzično astmo lahko sprožijo tudi virusne ali bakterijske okužbe dihal, napori (zlasti v mrzlem zraku - pri vas po vožnji s kolesom), tobačni dim ali drugi onesnaževalci zraka ali pa alergija na določeno hrano in zdravila. Intrinzična astma se razvije pozneje kot ekstrinzična in prvi astmatični napad se pogosto pojavi po okužbi dihal. Tudi psihični dejavniki, kot sta stres ali anksioznost, lahko sprožijo astmatični napad. Pri pojavu ekstrinzične astme je zelo pomemben dejavnik dednost.
Astmo diagnosticiramo s funkcionalnimi testi (npr.:spirometrija), bronhialnimi provokacijskimi testi (z metaholinom, ki je pri vas pozitiven in kaže na astmo), bronhodilatacijskimi testi, laboratorijskimi preiskavami (sputum, kri), kožnimi testi in merimo tudi variabilnost PEF. Žal podatka o celokupnih IgE ni. Nagnjenost k astmi je namreč povezana s pretirano tvorbo IgE. Glede na vašo anamnezo, pozitivne kožne teste in metaholinski test je pri vas bronhialna astma verjetna. Vendar je potrebno še nadaljne sledenje in opazovanje in seveda dokončna potrditev.
Če vas še kaj več zanima o astmi, lahko pogledate še na spletno stran Inštituta za pljučne bolezni Golnik ali pa o tem povprašate še vašega pulmologa, ki vas spremlja in ve o vaši bolezni največ podrobnosti.
Lep pozdrav!
domov pomoč
e-pošta forumi
Isci

 
Vsa vsebina teh spletnih strani je izključno informativnega značaja. O svojih zdravstvenih težavah se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali specialistom.
Vsebino je prepovedano kopirati brez dovoljenja
avtorjev. [0.015s] Ads