Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušje, spremljanje statistike obiska in prikazovanje oglasov. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali s klikom na gumb "Se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. Se strinjam Več o tem ...
 
 

Zdravniški forum > Interna medicina
vprašanje: astma ob naporu
avtor: anonimno datum: 21.08.2001 13:23
Sin je star 9 let in ima že od 5 letega naprej diagnozo bronhialne astme (alergija na pršico). Pred dvemi leti sva končala t.im. dvoletno zaščitno terapijo (redno jemanje kombinacije Ventolin in Becotide). Ponavljajoči napadi kašlja in zmanjšana sposobnost dihanja so med in po tej terapiji prenehali oz. so bili zelo redki (uporaba pumpic le max. 3x na leto). Kot edini prisoten znak, ki še vedno kaže na alergijo je ostal le zamašen nos. Doma smo pravtako izvedli vse ukrepe za zmanjšanje prisotnosti pršice (posebne prevleke za jogi, redno pranje posteljnine, brez zaves, tepihov v njegovi sobi, ipd.).
Pred približno letom dni pa sem ugotovila, da ob krajših intenzivnih fizičnih aktivnostih prihaja do večjih poslabšanj astme (zelo oteženo dihanje) in zato nesposobnosti za nadaljevanje aktivnosti. Najbolj izrazito je poslabšanje pri teku. Prosim za nasvet, kako naj ukrepamo v bodoče in kateri šport je za astmatike bolj priporočljiv.

Trenutno vodimo dnevnik izpihov, sin pa redno ne prejema nobenih zdravil za astmo (razen ob akutnih poslabšanjih).

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!
 
odgovor: astma ob naporu
avtor: Andreja Cokan, dr. med. datum: 23.08.2001 17:11
Spoštovana gospa Katja!

Bolnikom z astmo povzroči telesni napor bronhospazem (zožitev dihalnih poti), ki tipično nastopi po končani telesni obremenitvi. Vsako poslabšanje astme moramo oceniti z meritvijo pljučne funkcije. Večinoma zadošča merjenje največjega pretoka med forsiranim izdihom (PEF), ki ga merimo s prenosnimi aparati in kar vi z vodenjem dnevnika tudi pravilno izvajate. Pri vašem sinu gre za blažjo astmo glede na vse, kar ste opisali. Ob težavah mu dajate inhalacije preko pumpic kratkodelujočega simpatikomimetika beta 2. Enako svetujem še za naprej, če pa bi bilo kaj slabše (poslabšanja večkrat na teden, nočna astma, vsakodnevna uporaba pumpic), pa bo potreben pregled pri zdravniku, ki mu bo v terapijo dodal še inhalacijski glukokortikoid in za nočne simtome še dolgodelujoči simpatikomimetik beta2.
Glede športa pa tole. Kot sem že omenila napor pri astmatiku sproži bronhospazem in sicer po tem, ko se sluznica dihal osuši in ohladi (zaradi povečane ventilacije, oz.vdihavanja večjih količin hladnega ali suhega zraka). Dejavniki, ki vplivajo na težave so temperatura zraka, vlažnost in intenziteta dihanja. Zato za astmatike niso tako primerni športi na hladnem. Za astmatika je npr. bolj kot hokej na ledu primernejše plavanje. Najmanj težav bo ob športih kot je hoja, tenis, badminton, namizni tenis, krajši tek, gimnastika in plavanje. Bo pa sin tudi iz izkušenj spoznaval, kaj mu škodi in naj se tega izogiba. Če bo bolezen dobro vodena še naprej, ni ovir tudi za vrhunske športe, kar dokazujejo dosežki svetovno znanih atletov, ko so imeli astmo.
Lep pozdrav!
domov pomoč
e-pošta forumi
Isci

 
Vsa vsebina teh spletnih strani je izključno informativnega značaja. O svojih zdravstvenih težavah se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali specialistom.
Vsebino je prepovedano kopirati brez dovoljenja
avtorjev. [0.013s] Ads