Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušje, spremljanje statistike obiska in prikazovanje oglasov. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali s klikom na gumb "Se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. Se strinjam Več o tem ...
 
 

Zdravniški forum > Interna medicina
vprašanje: klopni meningitis
avtor: anonimno datum: 01.10.2001 12:59
Znaki okužbe, inkubacijska doba, zdravljenje
ostale možne okužbe s klopom
 
odgovor: klopni meningitis
avtor: Andreja Cokan, dr. med. datum: 15.10.2001 12:42
Klopi lahko z ugrizi prenašajo infektivne mikroorganizme z živali na ljudi. V Sloveniji prenašajo virusni meningitis,erlihiozo in lymsko bolezen. Po svetu pa so znane še druge bolezni, ki jih prenašajo klopi, npr. povratna mrzlica, mrzlica Skalnega pogorja, mrzlica Q, tularemija in nekatere vrste virusnega encefalitisa. Dalj časa trajajoč ugriz samice neka posebne vrste klopa lahko povzroči bolezen, imenovano klopna paraliza, pri kateri strup iz klopove sline prizadene živce, ki uravnavajo gibanje. V najhujših primerih lahko ohromijo dihalne mišice, kar utegne biti usodno.
Klopni meningitis se pojavlja sezonsko, od meseca maja do meseca oktobra, vsako leto je največ obolenj v mesecu juliju. Največ obolelih je starih od 20-39 let. Moški zbolevajo pogosteje kot ženske. Inkubacija traja v povprečju 7 do 14 dni; najkrajša možna je tri dni, nadaljša znana pa 28 dni. Pri 75% bolnikov je potek bolezni dvofazen. Poglavitni simptomi so vročina, hud glavobol, slabost in bruhanje; bolnika moti svetloba in ima otrpel tilnik. Pojavljajo se tudi bolečine v mišicah, bolečine v trebuhu, lahko driska. Glavobol je ponavadi v čelnem predelu, za očmi, boleče je lahko tudi premikanje oči. Simptomi so lahko podobni gripi. Ponavadi virusnega meningitisa ni treba zdraviti. Pozdravi se v dveh tednih in ne pušča večjih posledic. Z zdravili lahko blažimo glavobol in nižamo zvišano telesno temperaturo. Bolniki potrebujejo počitek v tihi in zatemnjeni sobi. Predvsem ostanejo posledice po encefalitični obliki bolezni. 10-15% bolnikov ima kasneje glavobole, zmanjšano delovno sposobnost, slabši vid, slabši sluh in razne psihične motnje.
Lep pozdrav,
Andreja Cokan
domov pomoč
e-pošta forumi
Isci

 
Vsa vsebina teh spletnih strani je izključno informativnega značaja. O svojih zdravstvenih težavah se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali specialistom.
Vsebino je prepovedano kopirati brez dovoljenja
avtorjev. [0.021s] Ads