Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušje, spremljanje statistike obiska in prikazovanje oglasov. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta ali s klikom na gumb "Se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. Se strinjam Več o tem ...
 
 

Zdravniški forum > Interna medicina
vprašanje: angina pektoris
avtor: anonimno datum: 02.10.2001 19:53
Rad bi zvedel čim več o angini pektoris.
Je smrtno nevarna??
Kolikokrat dnevno si lahko vbrizgam nitroglicerin pršilo?

Hvala za odgovor.
 
odgovor: angina pektoris
avtor: Andreja Cokan, dr. med. datum: 15.10.2001 12:01
Spoštovani!
Angina pektoris je bolečina v prsih, ki nastane zaradi pomanjkanja kisika, ki s krvjo prihaja v srčno mišico. Ponavadi se pojavi, ko so potrebe po kisiku večje - npr. med naporom, stresom. Nezadostna preskrba srca s krvjo po navadi nastane zaradi koronarne srčne bolezni, pri kateri so žile, ki preskrbujejo srce (koronarne arterije)zožene zaradi maščobnih oblog na stenah (ateroskleroze). Drugi vzroki so še krč (spazem) arterij, ko se krvne žile nenadoma za kratek čas zožijo in spet povrnejo v normalno stanje, ne da bi ostala trajna zapora, aortna stenoza (zožitev aortne zaklopke v srcu) in motnje srčnega ritma (aritmije). Možni so seveda še drugi vzroki. Slabokrvnost ali anemija zniža zmožnost prenašanja kisika s krvjo in policitemija ali zvišano število eritrocitov, ki zgosti kri in upočasni njen pretok skozi srčno mišico. Tudi bolezen ščitnice (tirotoksikoza), ki jo povzroča zvišano izločanje tireoidnih hormonov, lahhko povzroča angino pektoris, ker okrepi in pospeši delovanje srca bolj kot to dovoljuje njegova prekrvljenost s krvjo.
Angina pektoris je pogosta bolezen in se pri moških ponavadi začne pri petdesetih letih, lahko že pri tridesetih, pri ženskah pa po navadi kasneje.
Bolniki bolečino opisujejo kot občutek pritiska v prsih in lahko je po jakosti različna. Navadno se začne v sredini prsi in se razširi v zgornje okončine, proti grlu, nazaj v hrbet in med lopatici. Po navadi se bolečina pojavi takrat, ko mora srce močneje delati in potrebuje več kisika. To je med naporom, pri stresu, pri izjemnih temperaturah, po obedu. Bolečina se razvije pri istih stopnjah obremenitve in mine po krajšem počitku. Ob tem se pojavi lahko tudi omotica, slabost, znojenje, težko dihanje. Podobne znake pa najdemo tudi pri drugih boleznih, kot so: vnetje požiralnika, težave s hrbtenico, nategnjena mišica v steni prsnega koša. Do dolgotrajnega in po navadi veliko bolj resnega napada angine pektoris lahko pride zaradi srčnega infarkta, kjer pa se srčna mišica trajno okvari.
In kako si lahko sami največ pomagate? Pomembno je, da če kadite, s tem takoj prenehate, kajti nikotin in ogljikov monoksid pripomoreta k poslabšanju obolenja koronark in okrepita simptome. Če ste predebeli, bo potrebno shujšati. Pri hrani odstranite vso vidno maščobo in izogibajte se maščobi živalskega izvora. Zvišane maščobe v krvi je potrebno zdraviti sprva s strogo dieto in z zdravili. Potrebno si je redno meriti krvni tlak in če je previsok, ustrezno zdraviti. Tudi urejanje krvnega sladkorja, če ste sladkorni bolenik je zelo pomembno.
Napade angine pektoris lahko preprečimo in zdravimo z nitrati, ki zvišajo pretok krvi skozi srčno mišico in izboljšajo krvni obtok po telesu. Nitroglicerin pršilo vzamete v začetku napada ali neposredno pred obremenitvijo in sicer 1-2 razprška (0,4-0,8 mg). Odmerek lahko ponovite čez 10 minut, če bolečina še vztraja. Če po tri-kratni uporabi razpršila bolečina v 15 minutah ne popusti, morate poiskati zdravniško pomoč, ker se lahko razvija srčni infarkt. Sicer pa lahko preko dneva večkrat uporabite pršilo. Čimprejšnji pregled pri zdravniku pa svetujem, če so napadi vedno hujši, pogostejši ali vedno daljši, oz, kadar morate bolj pogosto uporabiti nitroglicerin. Z zdravili lahko dolga leta odpravljamo simptome angine pektoris, vendar bolezni ne moremo pozdraviti. Če je zoženje žilja napredovalo, je potreben kirurški poseg, kjer z by-passi ali s premostitvijo koronarnih žil ponovno vzpostavijo dober krvni pretok v srčni mišici.
Lep pozdrav!
Andreja Cokan, dr.med.
domov pomoč
e-pošta forumi
Isci

 
Vsa vsebina teh spletnih strani je izključno informativnega značaja. O svojih zdravstvenih težavah se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali specialistom.
Vsebino je prepovedano kopirati brez dovoljenja
avtorjev. [0.011s] Ads